Czy opłaca się brać zwolnienie lekarskie na weekend? (2024)

Często zdarza się, że choroba przychodzi tuż przed weekendem, wymaga wizyty u lekarza i wzięcia zwolnienia. Czy sobota i niedziela wliczają się do zwolnienia lekarskiego? Jak liczy się L4 w weekend?

Czym jest L4?

L4 to potoczne określenie zwolnienia lekarskiego. Skrót ten jest związany z dawnym oznaczeniem wydawanego przez lekarza dokumentu.

Zwolnienie lekarskie może być wystawione tylko wtedy, gdy choroba stanowi wystarczający powód, by uznać, że pracownik jest czasowo niezdolny do wykonywania pracy. W takiej sytuacji lekarz wystawia dokument usprawiedliwiający nieobecność pracownika.

Od 1 grudnia 2018 roku wprowadzono zwolnienia elektroniczne, które poprzez system automatycznie trafiają do ZUS-u i pracodawcy.

Niektórzy pracownicy zastanawiają się, jak załatwić długie zwolnienie lekarskie, inni – jak dostać zwolnienie lekarskie na 3 dni, a jeszcze inni próbują przekonać lekarza, że potrzebują L4 tylko na 1 dzień, ponieważ nie chcą zwolnienia lekarskiego w weekend, uważając, że im się to nie opłaca. Jaka jest prawda?

Na ile dni opłaca się brać zwolnienie lekarskie?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo wszystko zależy od konkretnego przypadku. Dla niektórych pacjentów największe znaczenie będzie miała wysokość wypłacanych zasiłków; inni będą zwracać uwagę na limit dni czy ciągłość L4.

W ciągu roku pracownikowi przysługują 182 dni zwolnienia (ciągłość zwolnienia lekarskiego – soboty, niedziele), podczas którego wypłacany jest zasiłek chorobowy wynoszący 80% podstawy wymiaru, czyli przeciętnego wynagrodzenia w ostatnim roku. Wyjątek stanowią kobiety w ciąży i osoby chorujące na gruźlicę, którym przysługuje limit 270 dni.

Jak liczyć dni zwolnienia lekarskiego – czy do 182 dni wlicza się soboty i niedziele?

Ponieważ w Polsce obowiązuje tzw. ciągłość zwolnienia lekarskiego, weekendy i święta przypadające na czas zwolnienia wliczają się do ogólnej puli 182 dni.

Aby okres zasiłkowy był liczony od nowa, przerwa pomiędzy chorobami (niezależnie od ich rodzaju, ponieważ liczy się niezdolność do pracy) musi wynosić przynajmniej 60 dni.

Przeczytaj też:Jak długo można być na L4?

Ciągłość L4 a weekend

Jeśli choroba pracownika wymaga wzięcia zwolnienia dłuższego niż 5 dni, nieuniknione jest pozostawanie na L4 przez weekend. Prawo nie przewiduje udzielenia przerwy w zwolnieniu lekarskim na weekend.

Od stycznia 2022 roku ciągłość (L4 za weekend) jest zachowana również w sytuacji, gdy pracownik z powodu określonej choroby pozostawał na zwolnieniu lekarskim do piątku, a w poniedziałek musiał znów iść na zwolnienie – nawet jeśli nowa dolegliwość nie miała żadnego związku z poprzednią chorobą. Jeśli więc pracownikowi w piątek skończyło się zwolnienie lekarskie spowodowane anginą, a w poniedziałek złamał nogę i znów poszedł na zwolnienie, dwa dni przypadające pomiędzy zwolnieniami wliczają się do puli ogólnej (L4 wstecz).

Wynagrodzenie chorobowe za weekend

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi na zwolnieniu lekarskim przysługuje prawo do wynagrodzenia za każdy dzień niezdolności do pracy. Jeśli więc zwolnienie lekarskie dotyczy weekendów lub świąt, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie również za te dni.

Wynagrodzenie chorobowe przysługujące za czas niezdolności do pracy jest wypłacane przez pracodawcę przez 33 dni (u pracowników powyżej 50. roku życia – przez 14 dni). Wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od przyczyn niezdolności do pracy. W przypadku choroby lub kwarantanny jest to 80% podstawy wymiaru wynagrodzenia, natomiast w przypadku ciąży, wypadku w drodze do lub z pracy albo z powodu konieczności odbycia specjalistycznych badań lekarskich związanych z kandydowaniem na dawcę komórek lub narządów pracownikowi należy się 100% wynagrodzenia.

Po upływie 33 (lub 14) dni na zwolnieniu lekarskim pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. Zasiłek chorobowy, podobnie jak wynagrodzenie chorobowe, jest wypłacany w kwocie 80% (lub – w określonych sytuacjach – 100%) podstawy wymiaru wynagrodzenia.

Czy L4 w weekend się opłaca?

Pracownikowi na zwolnieniu lekarskim przypadającym na weekend przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego wynoszącego 80% podstawy wymiaru wynagrodzenia. Należy jednak pamiętać, że L4 obejmujące weekend to dwa dni odliczone z ogólnej rocznej puli wynoszącej maksymalnie 182 dni zwolnienia. Warto więc wziąć pod uwagę to, że później, w razie potrzeby, może tych dni zwyczajnie zabraknąć.

Zwolnienie lekarskie a dni wolne w grafiku

Sytuacja jest podobna jak w przypadku L4 w weekend. Jeśli pracownik pozostaje na zwolnieniu lekarskim, a w tym czasie w grafiku ma kilka dni wolnych, należy mu się wynagrodzenie chorobowe za ten okres.

Może Cię zainteresować:Czy na urlopie można iść na zwolnienie lekarskie?

Autor: Redakcja

Czy opłaca się brać zwolnienie lekarskie na weekend? (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Arielle Torp

Last Updated:

Views: 5539

Rating: 4 / 5 (41 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Arielle Torp

Birthday: 1997-09-20

Address: 87313 Erdman Vista, North Dustinborough, WA 37563

Phone: +97216742823598

Job: Central Technology Officer

Hobby: Taekwondo, Macrame, Foreign language learning, Kite flying, Cooking, Skiing, Computer programming

Introduction: My name is Arielle Torp, I am a comfortable, kind, zealous, lovely, jolly, colorful, adventurous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.