Jaki zasiłek chorobowy dla pracownika sfery budżetowej po otrzymaniu trzynastki (2024)

Reklama

Reklama

Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku dla pracowników samorządowych, którzy otrzymali pomniejszoną nagrodę roczną (trzynastkę)? Przy jej wyliczeniu i wypłacie jest ona pomniejszana o wynagrodzenie chorobowe i wszelkie zasiłki z ubezpieczenia chorobowego. Niektórzy z naszych pracowników otrzymali pomniejszoną trzynastkę także w związku z innymi nieobecnościami w pracy, takimi jak: oddanie krwi, urlop okolicznościowy, dwa dni z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14, praca związkowa, za które to dni pracownik mimo nieobecności otrzymuje wynagrodzenie. Czy wyliczając podstawę zasiłku chorobowego z 12 miesięcy, uzupełniamy trzynastkę o wszystkie nieobecności w pracy?

odpowiedź

Poza wynagrodzeniem zasadniczym i licznymi dodatkami do pensji pracownik sfery budżetowej może otrzymywać premie i nagrody. Przysługuje mu także dodatkowe wynagrodzenie roczne, czyli trzynastka. Podobnie jak pozostałe części składowe płacy jest ono wliczane do podstawy obliczania świadczeń chorobowych. Trzynastka jest jednak pomniejszana za czas niektórych nieobecności, nawet usprawiedliwionych.

Więcej niż sześć miesięcy

Pozostało 94% treści

Zaloguj się

Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kuplicencję

Jaki zasiłek chorobowy dla pracownika sfery budżetowej po otrzymaniu trzynastki (6)

Anna Kopyść

Redaktor merytoryczny działu prawa pracy dwutygodnika „Rachunkowość budżetowa”. Wykładowca z bogatą praktyką zawodową w dziedzinie zagadnień kadrowo-płacowych. Zajęcia prowadzi w formie warsztatowej, kładąc nacisk na praktyczne rozwiązywanie problemów, analizę przypadków i aktywność uczestników. Autorka i doświadczony redaktor publikacji z zakresu oświaty, płac, zasiłków, ubezpieczeń społecznych i zfśs. W codziennej pracy udziela wielu porad i rozwiązuje problemy pojawiające się w związku z czynną obsługą jednostek.

Reklama

Reklama

Zobacz

Popularne Zobacz również Najnowsze

Reklama

Reklama

Jaki zasiłek chorobowy dla pracownika sfery budżetowej po otrzymaniu trzynastki (25)

Jaki zasiłek chorobowy dla pracownika sfery budżetowej po otrzymaniu trzynastki (26)

Przejdź do strony głównej

Jaki zasiłek chorobowy dla pracownika sfery budżetowej po otrzymaniu trzynastki (2024)

FAQs

Czy trzynastka wlicza się do zasiłku chorobowego? ›

W lutym niektóre jednostki wypłaciły już dodatkowe wynagrodzenie roczne, w innych pracownicy jeszcze na nie czekają. To będzie miało wpływ na wysokość ich świadczeń chorobowych. Dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka, to składnik wynagrodzenia, który jest uwzględniany w podstawie wymiaru zasiłku.

Czy zwolnienie lekarskie odlicza się od trzynastki? ›

Choroba obniża wysokość trzynastki. Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną należy do grupy świadczeń, które podlegają wyłączeniu z podstawy trzynastki, co wynika z § 6 pkt 7 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r.

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe po zmianie wymiaru czasu pracy i wypłacie trzynastki? ›

od marca do sierpnia 2021 r. Do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia należy dodać trzynastkę w wysokości 1/12 kwoty otrzymanej za rok poprzedni, ale po pomnożeniu jej kwoty przez współczynnik odpowiadający proporcji aktualnego wymiaru czasu pracy (1 etat) do poprzedniego wymiaru czasu pracy (0,5).

Czy dodatkowe wynagrodzenie roczne wchodzi do podstawy chorobowego? ›

Dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługujące pracownikom sfery budżetowej, tzw. trzynastka, zawsze jest wliczane do podstawy wymiaru zasiłków (chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego) oraz świadczenia rehabilitacyjnego.

Co wliczamy do trzynastki w budżetówce? ›

Co się wlicza do trzynastki? Do trzynastki wlicza się wynagrodzenie otrzymane przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, obliczanych zgodnie z zasadami przyjętymi w rozporządzeniach urlopowych.

Kiedy Trzynastka wchodzi do podstawy chorobowego? ›

Zgodnie więc z przepisami ustawy zasiłkowej składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy roczne, wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej jedną dwunastą kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Jak uzupełnić trzynastkę do podstawy zasiłku chorobowego? ›

składnik roczny może być przyjęty w kwocie, którą pracownik otrzymałby, gdyby w danym roku kalendarzowym nie chorował, a więc w kwocie równej 8,5 proc. sumy pełnego wynagrodzenia, które pracownik otrzymałby w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie (z komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).

Kiedy przepada 13 pensja? ›

Dodatkowe wynagrodzenie roczne przepada w razie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy trwającej dłużej niż dwa dni.

Co pomniejsza podstawę trzynastki? ›

Przy obliczeniu podstawy trzynastki z sumy otrzymanych przez pracownika kwot należy odjąć np. wynagrodzenie za dni opieki nad dzieckiem zdrowym czy za dni wolne okolicznościowe udzielane w związku ze ślubami, narodzinami i pogrzebami.

Jak obliczyć zasiłek chorobowy gdy w wypłaconej trzynastce uwzględniono dodatek stażowy? ›

Zatem u pracownika do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego za listopad br. powinna być wliczona 1/12 część trzynastki wypłaconej za 2021 r., po uprzednim jej uzupełnieniu. Dla celów ustalenia podstawy zasiłków dokonuje się uzupełnienia danego składnika jako całości.

Jak obliczyć trzynastkę do podstawy chorobowego po zmianie etatu? ›

Jeżeli zmiana etatu nastąpiła jeszcze w poprzednim roku, nie ma potrzeby przeliczania wysokości trzynastki. Wystarczy przyjąć kwotę, jaka przysługiwała za pełne miesiące pracy po zmianie wymiaru, a potem podzielić ją przez odpowiednią – zawsze mniejszą niż 12 – liczbę tych miesięcy.

Jakie nieobecności odlicza się do 13? ›

W świetle powyższych przepisów, a także biorąc pod uwagę stanowisko Sądu Najwyższego, przy ustalaniu wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego nie uwzględnia się m.in. wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby, zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego itp.

Kiedy miesiąc nie wchodzi do podstawy zasiłku chorobowego? ›

wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy, przyjmuje się - po uzupełnieniu - wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy.

Czego nie wlicza się do podstawy zasiłku chorobowego? ›

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego nie powinna uwzględniać składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo podczas wypłaty zasiłku w czasie trwania ubezpieczenia. Składniki te wlicza się dopiero do podstawy wymiaru, gdy wygasa umowa z pracownikiem.

Jak oblicza się zasiłek chorobowy? ›

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pomniejszone o 13,71%.

Jakie składniki wynagrodzenia wlicza się do zasiłku chorobowego? ›

Do podstawy zasiłku wliczane są mianowicie przede wszystkim: wynagrodzenie zasadnicze, premie okresowe, prowizje oraz nadgodziny. Zasadą jest zaś to, że przy ustalaniu podstawy zasiłku uwzględnia się te wszystkie składniki wynagrodzenia, od których naliczona zostaje składka chorobowa.

Czy zasiłek chorobowy wlicza się do emerytury? ›

Przez czas, kiedy pracownik przebywa na zwolnieniu, nie są pobierane składki na ubezpieczenie emerytalne, które stanowią podstawę emerytury. Oznacza to, że kwota na koncie ZUS, służąca do obliczania wysokości przyszłej emerytury, nie zwiększy się.

Co jest podstawą wynagrodzenia chorobowego? ›

Wersja od: 27 grudnia 2023 r. 1. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Czy trzynastka jest pomniejszana? ›

„Trzynastka” jest równa najniższej emeryturze, która wzrosła z 1588,44 zł brutto w 2023 roku do 1780,96 zł w 2024 roku. Ponieważ jednak świadczenie nie jest zwolnione ze składki zdrowotnej ani z podatku dochodowego, na rękę seniorzy dostaną zauważalnie mniej niż podana kwota brutto.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Mr. See Jast

Last Updated:

Views: 5978

Rating: 4.4 / 5 (75 voted)

Reviews: 82% of readers found this page helpful

Author information

Name: Mr. See Jast

Birthday: 1999-07-30

Address: 8409 Megan Mountain, New Mathew, MT 44997-8193

Phone: +5023589614038

Job: Chief Executive

Hobby: Leather crafting, Flag Football, Candle making, Flying, Poi, Gunsmithing, Swimming

Introduction: My name is Mr. See Jast, I am a open, jolly, gorgeous, courageous, inexpensive, friendly, homely person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.