Po co oszuści kradną konta na Facebooku? - I Love Content (2024)

Chyba każdy z nas ma w gronie znajomych przynajmniej jedną osobę, której kiedyś skradziono konto na Facebooku. Niestety, mimo coraz lepszych zabezpieczeń, w serwisie nadal często dochodzi do takich zdarzeń. Nieraz widziałam na stronie głównej Facebooka post znajomego, w którym informował, że skradziono mu konto i prosił, by ignorować wysyłane z jego profilu wiadomości.

Po co oszuści kradną konta użytkowników na Facebooku? Jakie są ich zamiary? Jak się przed tym zabezpieczyć? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w moim dzisiejszym wpisie.

Co jest celem oszustów? Po co kradną konta na Facebooku?

Facebook niemal każdego miesiąca usuwa miliardy fałszywych kont. Jednak oprócz wykorzystywania fejkowych profili do oszustw phishingowych, przestępcy coraz częściej włamują się też na prawdziwe konta.

Podczas gdy zwykli użytkownicy codziennie korzystają z platformy dla rozrywki, oszuści tylko szukają nowych okazji do kradzieży ich profili.

Dlaczego konta użytkowników są dla przestępców tak cenne? Do czego są im potrzebne? Po co kradną konta na Facebooku?

Oszuści nie włamują się w końcu tylko na profile gwiazd czy polityków, ale również zwykłych ludzi.

Odpowiedź na te pytania jest dość prosta. Internauci są coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie czyhają na nich podczas korzystania z sieci. Coraz mniej osób klika w podejrzane linki od nieznanych nadawców. W związku z tym, że wysyłanie linków ze złośliwym oprogramowaniem i wyłudzanie za ich pomocą danych to od wielu lat powszechny sposób działania przestępców, musieli oni znaleźć inny sposób, by nakłonić ludzi do klikania.

Oszuści wykorzystują ludzkie zaufanie. W końcu dużo prędzej klikniemy w link z wiadomości od znajomego czy członka rodziny, niż od obcej osoby. Ponadto przestępcy podszywając się pod bliską nam osobę, mogą skłonić nas do podania im kluczowych haseł (na przykład do aplikacji bankowych) lub wysłania pieniędzy.

Schemat ten jest też dobrze znany poza mediami społecznościowymi i internetem. Bardzo częstym procederem stosowanym przez przestępców jest dzwonienie do ludzi, podawanie się za ich bliskich i wyłudzanie od nich pieniędzy. Do najbardziej znanych tego typu oszustw należy tzw. “metoda na wnuczka”. Niestety, internet oprócz dania nowych możliwości zwykłym użytkownikom, otworzył również szeroko drzwi światu przestępczemu.

Co robią oszuści po kradzieży konta na Facebooku?

Wiesz już po co przestępcy kradną konta na Facebooku. Czas więc przyjrzeć się temu, co dzieje się dalej.

Schemat działania przestępców na Facebooku jest dość znany. Z reguły po przejęciu profilu ofiary, starają się oni jak najszybciej zablokować jej dostęp do konta. Zmieniają hasła i ustawienia odzyskiwania, by prawowity właściciel nie mógł się zalogować.

W czasie gdy poszkodowany użytkownik próbuje odzyskać swoją własność, przestępcy wysyłają wiadomości do jego znajomych. Za pomocą wiadomości na Messengerze wyłudzają wrażliwe dane, pieniądze lub przesyłają linki zawierające wirusy.

Przestępcy używają też profili na Facebooku do kradzieży danych z innych miejsc. Wykorzystują fakt, że internauci często logują się za pomocą Facebooka do wielu serwisów czy aplikacji. Im więcej danych zbierają oszuści, tym łatwiej jest im dokonywać kolejnych ataków. To głównie z tego powodu borykamy się obecnie z częstymi wyciekami danych.

Nasze dane w rękach przestępców stanowią ogromne zagrożenie nie tylko dla nas samych, ale również naszych bliskich. Dlatego tak ważne jest to, by zadbać o ochronę swoich danych osobowych i bezpieczeństwo w sieci. Każdy z nas może zostać ofiarą ataku, więc nie warto lekceważyć zagrożeń.

Niestety często mamy tendencję do ignorowania lub odkładania na później takich kwestii jak regularne zmienianie haseł czy uruchamianie uwierzytelniania dwuskładnikowego. To bardzo duży błąd – skoro administratorzy serwisów rekomendują nam stosowanie pewnych zabezpieczeń, które w dodatku nic nas nie kosztują, powinniśmy z nich skorzystać.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak chronić swoje konto na Facebooku przed kradzieżą.

Jak ochronić konto na Facebooku przed kradzieżą?

Nie jesteśmy w stanie w zabezpieczyć się przed kradzieżą konta na Facebooku w 100 procentach. Możemy jednak znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo ataku, stosując poniższe środki zapobiegawcze.

Nie używaj tego samego hasła w różnych miejscach

Nie ma co ukrywać – używanie tego samego hasła w różnych serwisach i aplikacjach jest wygodne. Nie trzeba bowiem zapamiętywać aż tak wielu słów i kombinacji znaków. Podobno ponad połowa internautów używa tego samego hasła przynajmniej w dwóch miejscach w sieci. Przestępcy dobrze to wiedzą i z premedytacją wykorzystują. Dlatego też, gdy uda im się uzyskać hasło użytkownika do jednego serwisu, często wkradają się też do jego innych kont.

Ustaw silne hasło

Ustawianie zbyt słabego hasła to częsty grzech internautów. Niestety – większość z nas ma tendencję do stawiania wygody ponad bezpieczeństwem. Choć słyszymy o różnych atakach w sieci, często mamy przekonanie, że nam taka sytuacja nie przydarzy. Oczywiście jest to nieprawda. Lepiej ustawić trudne i niewygodne hasło, niż potem narażać się na niepotrzebny stres.

Regularnie zmieniaj hasło

Kolejna istotna rzecz, o której często nie chcemy pamiętać. Co jakiś czas w serwisach internetowych dochodzi do wycieku danych. Dlatego też, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci, należy regularnie zmieniać hasło. W przeciwnym razie przestępcy będą mogli łatwo wkraść się na nasze konto na Facebooku.

Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego

Facebook w celu ochrony użytkowników uruchomił dodatkowe zabezpieczenie zwane uwierzytelnianiem dwuskładnikowym. Każdy posiadacz profilu na Facebooku może w ten sposób zabezpieczyć swoje konto. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe polega na tym, że po zalogowaniu się z nieznanej przeglądarki lub urządzenia mobilnego, Facebook wymaga od nas wprowadzenia specjalnego kodu. Kod ten, w zależności od naszych preferencji, możemy otrzymać sms-em lub z zewnętrznej aplikacji. Mamy też możliwość skorzystania ze specjalnego urządzenia zwanego kluczem zabezpieczeń.

Nie łącz się z niezabezpieczonymi, otwartymi sieciami wifi

Unikaj łączenia się z publiczną, niezabezpieczoną siecią wifi, a już na pewno nie loguj się przez z nią na Facebooka czy do aplikacji bankowej. Poprzez niezabezpieczone sieci hakerzy często włamują się na konta użytkowników i uzyskują ich dane wrażliwe.

Wybierz zaufane kontakty

Facebook wprowadził również inne zabezpieczenie chroniące przed kradzieżą konta. Użytkownik może wybrać 3 – 5 znajomych, którzy w przypadku utraty konta, pomogą mu je odzyskać. Będą oni mogli wysłać poszkodowanemu specjalny kod resetowania.

Nie udostępniaj zbyt wielu informacji na Facebooku i bądź uważny

Pamiętaj, że w największej mierze to Ty sam odpowiadasz za swoją prywatność i bezpieczeństwo. Zabezpieczenia zapewniane przez serwis są skuteczne, ale i tak najważniejsza jest Twoja czujność. Jeśli ona zawiedzie, żadne inne mechanizmy nie pomogą.

Nie udostępniaj publicznie informacji, które mogą wykorzystać inni. Nie używaj geolokalizacji, nie informuj, gdzie w danej chwili się znajdujesz, zwłaszcza jeśli wyjechałeś na dłużej.

Pod żadnym pozorem nie klikaj też w nieznane linki z wiadomości. Najlepiej ogranicz liczbę znajomych na Facebooku do tych, których dobrze znasz i z którymi utrzymujesz stały kontakt.

Jeśli zastanawiałeś się, po co oszuści kradną konta na Facebooku i do czego je wykorzystują, teraz już wiesz. Mam nadzieję, że mając tę wiedzę, jeszcze lepiej zadbasz o swoje bezpieczeństwo.

Po co oszuści kradną konta na Facebooku? - I Love Content (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Dr. Pierre Goyette

Last Updated:

Views: 5755

Rating: 5 / 5 (70 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Dr. Pierre Goyette

Birthday: 1998-01-29

Address: Apt. 611 3357 Yong Plain, West Audra, IL 70053

Phone: +5819954278378

Job: Construction Director

Hobby: Embroidery, Creative writing, Shopping, Driving, Stand-up comedy, Coffee roasting, Scrapbooking

Introduction: My name is Dr. Pierre Goyette, I am a enchanting, powerful, jolly, rich, graceful, colorful, zany person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.