Białe złoto a srebro – jak odróżnić? (2024)

Na pierwszy rzut oka — łudząco podobne. Mieniący blask, chłodna tonacja, srebrzystobiała barwa — trudno dostrzec w wyglądzie oczywiste różnice pomiędzy białym złotem a srebrem. Na co więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Jakie parametry będą kluczowe w ocenie tych dwóch popularnych kruszców? Podpowiadamy, jak odróżnić białe złoto od srebra.

Białe złoto a srebro – jak odróżnić? (1)

Jak rozpoznać białe złoto?

Białe złoto nie występuje w naturze.Powstaje w wyniku połączenia złota żółtego z innym metalem, zwykle srebrem,palladem, niklem czy platyną. To właśnie ich procentowy udział decyduje ointensywności i jasności koloru kruszcu. Domieszka któregoś z powyższych metalisprawia też, że białe złoto jest bardzo wytrzymałe, dzięki czemu doskonalenadaje się na pierścionki zaręczynowe czyobrączki. Warto wspomnieć o tym, że każdy rodzaj złota posiada domieszki,ponieważ kruszec ten w czystej postaci jest zbyt miękki i nie nadaje się doobróbki jubilerskiej. Najpopularniejsza próba złota to ta odpowiadająca 14karatom, a więc 585. Inne, równie często spotykane oznaczenia, to 750 i 333.Mniej popularne są próby 375, 500, 960 czy 999.

Białe złoto to nazwa handlowa, która ma zachęcać do kupna najszlachetniejszego z kruszców w chłodnej tonacji. Biżuteria z białego złota przypomina wyglądem tę wykonaną ze srebra, również dlatego, że kruszec ten pokrywa się często warstwą rodu zapewniającą mu odpowiedni kolor i eliminującą złotawy połysk. Białe złoto doskonale odnajduje się w towarzystwie kamieni szlachetnych – w połączeniu z nimi stanowi piękną, jedyną w swoim rodzaju biżuterię.

Jak rozpoznać srebro?

Srebro, znane już w czasach starożytnych, służyło dawniej nie tylko do tworzenia biżuterii, ale także do wyrobu monet. Kruszec ten ma największy współczynnik odbicia światła, przez co wyróżnia się wyjątkowym blaskiem i srebrzystobiałą barwą. Określa się go mianem najbielszego z metali szlachetnych. Do produkcji biżuterii ze srebra stosuje się domieszki innych metali, np. miedzi, dzięki którym zyskuje ona twardość i jest bardziej wytrzymała. Kolor srebra z czasem ciemnieje, co może wpływać na walory estetyczne ulubionej biżuterii. Warto jednak podkreślić, że srebrna biżuteria cieszy się dużą popularnością, między innymi ze względu na niższą cenę. Najczęściej spotykana próba srebra to 925. Mniej popularne są próby 875, 830 i 800, które zawierają więcej stopów innych metali.

Białe złoto a srebro – jak odróżnić? (2)

Jak odróżnić białe złoto od srebra?

Tym, co w znacznym stopniu utrudniaodróżnienie białego złota od srebra, jest kolor. W obu przypadkach biżuteria masrebrzystobiały odcień. Niektórzy twierdzą, że srebro jest bielsze i bardziejmatowe, ale są to raczej subiektywne odczucia. Sprawdź, jak odróżnić srebro odbiałego złota, dysponując wiedzą na temat cech i właściwości obu tych kruszców.

Białe złoto asrebro – różnice

  • Wytrzymałość – białe złoto jest trwalszei odp*rniejsze na zarysowania; srebro jest bardziej miękkie i podatne na wygięcia,przez co mniej wytrzymałe.
  • Kolor – barwa białego złota niezmienia się nawet po wieloletnim użytkowaniu, srebro natomiast ciemnieje poczasie.
  • Próba – rozróżnienie białegozłota od srebra ułatwia sposób oznaczeń; próby 585, 750, 333, 375, 500, 960 czy999 są zarezerwowane dla białego złota. Próbami 925, 875, 830 czy 800 oznaczasię natomiast srebro.
  • Cena – srebro jest tańsze odbiałego złota.

Białezłoto czy srebro – co wybrać?

Wybór pomiędzy białym złotem a srebremjest kwestią indywidualną. Oba te kruszce przypadną do gustu wielbicielkomeleganckiej biżuterii w chłodnym odcieniu. Jeżeli zależy Ci na szlachetniejszymi trwalszym materiale, postaw na białe złoto. Jeżeli często zmieniaszbiżuterię, a przy wyborze dodatków kierujesz się w znacznej mierze ceną, rozważponadczasowe srebro.

Srebro a białe złoto –wiecznie żywy dylemat

Białe złoto łatwo pomylić ze srebrem.Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność co do tego, z jakim metalem masz doczynienia, poproś o pomoc specjalistę. Nie kupuj biżuterii w niesprawdzonychmiejscach. Postaw na renomowane sklepy i butiki jubilerskie.

Kupując biżuterię w sklepie ANIA KRUK, wiesz odrazu, co trafia w Twoje ręce. W każdej chwili możesz też skorzystać z poradnaszych ekspertów, którzy pomogą Ci w wyborze idealnych dodatków, dostosowanychdo Twojego gustu i możliwości finansowych.

Życzymy zjawiskowej biżuterii na każdydzień.

Białe złoto a srebro – jak odróżnić? (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Melvina Ondricka

Last Updated:

Views: 6274

Rating: 4.8 / 5 (68 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Melvina Ondricka

Birthday: 2000-12-23

Address: Suite 382 139 Shaniqua Locks, Paulaborough, UT 90498

Phone: +636383657021

Job: Dynamic Government Specialist

Hobby: Kite flying, Watching movies, Knitting, Model building, Reading, Wood carving, Paintball

Introduction: My name is Melvina Ondricka, I am a helpful, fancy, friendly, innocent, outstanding, courageous, thoughtful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.