Telewizja w Niemczech za darmo? To możliwe! (2024)

Jeśli mieszkacie w Niemczech i chcecie oglądać niemiecką telewizję za darmo, a przy tym nie zależy Wam na posiadaniu tysięcy kanałów telewizyjnych, to jest na to prosty sposób, mianowicie zakup dekodera DVBT-2. Dekoder taki umożliwia odbiór naziemnej telewizji cyfrowej DVBT drugiej generacji, która od 29.03.17 zastępuje dotychczasowy standard transmisji, DVBT-1. Zanim wprowadzono w Niemczech naziemną telewizję cyfrową drugiej generacji, możliwe było odbieranie kanałów prywatnych takich jak przykładowo RTL, czy VOX bezpłatnie. Niestety odkąd starą technologię zastąpiono nową, nie jest to dłużej możliwe. Mimo to, nadal istnieje możliwość odbierania niektórych kanałów za darmo, o czym przeczytacie poniżej.

UWAGA: W Niemczech każde gospodarstwo domowe musi opłacać abonament radiowo-telewizyjny. Opłatę tą należy uiszczać, nawet jeśli nie posiada się telewizora albo radia! (na końcu tekstu znajdziecie link do artykułu dotyczącego abonamentu radiowo-telewizyjnego w Niemczech)

Czym jest telewizja naziemna DVBT drugiej generacji?

Telewizja naziemna DVBT drugiej generacji umożliwia transmisję skompresowanych danych multimedialnych (standardy kompresji: MPEG-2 i MPEG-4 – H.264/AVC oraz w przyszłości MPEG-H – H.265/HEVC). Zmiana ma na celu zwolnienie pasma transmisji w obszarze 700 MHz, które zostanie zajęte przez mobilny internet. Dzięki temu ma on być dostępny również w obszarach mniej zaludnionych, gdzie dostęp do internetu jest trudniejszy. Zaletami telewizji naziemnej DVBT drugiej generacji względem poprzedniej wersji są:

  • Możliwość odbioru kanałów państwowych bezpłatnie (patrz grafika kilka akapitów niżej)
  • Możliwość odbioru kanałów telewizji prywatnych w ramach oferty freenet TV (patrz grafika kilka akapitów niżej)
  • Możliwość oglądania telewizji w jakości full HD

Co jest potrzebne do odbioru telewizji naziemnej DVBT-2?

Do odbioru telewizji naziemnej w Niemczech potrzebny będzie odpowiedni dekoder (proszę pamiętać, że dekoder musi być przystosowany do odbioru sygnału DVBT-2!). Można je zakupić przykładowo w sklepie internetowym Amazon. Warto wiedzieć, iż wiele modeli umożliwia odbiór kanałów, które są dostępne w ramach oferty freenet TV (o tym gdzie ją wykupić przeczytacie poniżej). Oprócz tego będzie trzeba zakupić odpowiednią antenę. W tym celu wystarczy zwykła antena w okolicach 15 euro.

Aby rozpocząć oglądanie darmowej telewizji w Niemczech należy podłączyć dekoder DVBT-2 do telewizora i przełączyć na pilocie na odbiór video. Proszę nie zapomnieć podpiąć do odtwarzacza anteny, bez której odbiór telewizji naziemnej będzie niemożliwy!

DVB-T 2 – jakie kanały można oglądać za darmo, a na które trzeba wykupić abonament?

Wraz ze zmianą transmisji sygnału telewizyjnego z DVB-T na DVB-T 2, niektóre kanały nie są dłużej dostępne za darmo. Poniższa grafika prezentuje, za które z nich będzie trzeba dodatkowo zapłacić (np. wykupując abonament w freenet TV), a które będzie można nadal oglądać za darmo (po lewej kanały dostępne za darmo, po prawej kanały dostępne w ramach oferty freenet TV):

Telewizja w Niemczech za darmo? To możliwe! (1)

DVB-T2 – zasięg

Poniższa mapka obrazuje zasięg pasma DVB-T2 od listopada 2017:

Telewizja w Niemczech za darmo? To możliwe! (2)

Źródło:www.dvb-t2hd.de

Freenet TV – czym jest i ile kosztuje oferta?

Freenet TV to oferta operatora telekomunikacyjnego mobilcom debitel skierowana do osób, które chcą rozszerzyć ofertę kanałów dostępnych za pośrednictwem anteny DVB-T 2 za darmo, o dodatkowe kanały, dostępne po wykupieniu abonamentu freenet TV (np. RTL, VOX, DMAX, Eurosport i inne – patrz powyższa grafika). Opłata miesięczna wynosi 9,99 euro oraz jednorazowo 9,95 euro za moduł pozwalający odbiór telewizji (FREENET TV CI+). Oprócz tego dostępny jest również dekoder firmy Samsung, który kosztuje jednorazowo 39,99 euro (przy zawarciu umowy). Na następującej stronie możecie zamówić dekoder i wykupić abonament: www.mobilcom-debitel.de:

Telewizja w Niemczech za darmo? To możliwe! (3)

Dlaczego warto oglądać niemiecką telewizję?

Często czytamy w komentarzach i różnych forach pytania o polską telewizję w Niemczech. Z jednej strony rozumiemy potrzebę rodaków do oglądania polskiej telewizji, z drugiej zaś strony nie jest to dobre w nauce języka niemieckiego. Wręcz przeciwnie, oglądanie polskiej telewizji sprawia, że nie osłuchujemy się z językiem niemieckim i w konsekwencji nigdy nie będziemy w stanie dobrze się go nauczyć. W związku z tym ważne jest posiadanie i oglądanie niemieckiej telewizji, aby dobrze osłuchać się z językiem niemieckim. Mimo, że na początku nic nie rozumiecie, to z czasem sami zauważycie, że udaje się Wam wyłapywać coraz więcej słówek, aż w końcu przyjdzie taki moment, że będziecie rozumieli wszystko. Jak to się mówi „chcieć to móc”! Jeśli chcecie się więc nauczyć języka niemieckiego, polecamy oglądanie telewizji wyłącznie w języku niemieckim!

Opłata radiowo-telewizyjna w Niemczech

Należy pamiętać, iż w Niemczech obowiązuje opłata radiowo-telewizyjna, którą muszą uiszczaćrównież osoby nie posiadające telewizorów. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj:

Opłata radiowo-telewizyjna w Niemczech – kto musi ją płacić, a kto może zostać z niej zwolniony?

Telewizja w Niemczech za darmo? To możliwe! (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Pres. Lawanda Wiegand

Last Updated:

Views: 6494

Rating: 4 / 5 (71 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Pres. Lawanda Wiegand

Birthday: 1993-01-10

Address: Suite 391 6963 Ullrich Shore, Bellefort, WI 01350-7893

Phone: +6806610432415

Job: Dynamic Manufacturing Assistant

Hobby: amateur radio, Taekwondo, Wood carving, Parkour, Skateboarding, Running, Rafting

Introduction: My name is Pres. Lawanda Wiegand, I am a inquisitive, helpful, glamorous, cheerful, open, clever, innocent person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.