Węglowodory aromatyczne - Chemia Maturalna (2024)

  • Patryk Wiśniewski
  • Brak komentarzy
  • Patryk Wiśniewski
  • Brak komentarzy
  • Chemia organiczna, Węglowodory

SPIS TREŚCI

1. Czy one pachną ?

Przymiotnik aromatyczny wtargnął do tych tajemniczych węglowodorów już dawno, jeszcze przed dokładnym ich poznaniem i faktycznie bazował na tym, że wiele związków aromatycznych miało słodki czy ogólnie przyjemny zapach, jednak to nie jest żadne kryterium na podstawie którego je identyfikujemy. Węglowodory aromatycznie nie muszą mieć zapachu i w drugą stronę, nie wszystkie związki z zapachem będą aromatyczne.

Węglowodory aromatyczne - Chemia Maturalna (1)

Ok, co jednak w nich wyjątkowego? Możemy zauważyć, że każdy z tych związków jest cykliczny i zawiera wiązanie podwójne, a nawet kilka. No dobrze, ale dlaczego nie możemy po prostu powiedzieć, że to są alkeny?

2. Czemu węglowodory aromatyczne to osobna grupa związków ?

No właśnie, to jest świetne pytanie. Przypomnijmy sobie w jaki sposób identyfikowaliśmy alkeny (a także alkiny) − dodawaliśmy roztwór wody bromowej albo nadmanganianu potasu! Dokładnie tak, robiliśmy już to doświadczenie, wtedy jeszcze nic nie wiedząc o związkach aromatycznych. Przypomnijmy rezultat :

Węglowodory aromatyczne - Chemia Maturalna (2)

Z roztworem nadmanganianu potasu (KMnO4) będzie dokładnie tak samo. Widzimy zatem eksperymentalnie, że faktycznie coś jest na rzeczy i te związki zachowują się inaczej niż zwykłe alkeny. Okazuje się, że one w ogóle reagują zupełnie inaczej niż alkeny, zobacz na przykład na próbę reakcji z HCl :

Węglowodory aromatyczne - Chemia Maturalna (3)

Ważny wniosek, który możemy na podstawie tych doświadczeń wysnuć to :

benzen (węglowodory aromatyczne) są mniej reaktywne od alkenów.

Ważna sprawa!

Ogólnie, od trzech lat nauczam już online i właściwie jedyny potężny minus jaki zanotowałem to pozbawienie mnie możliwości zadania uczniowi polecenia, aby spróbował napisać produkt reakcji benzenu z Cl2 oraz HCl. Wtedy właśnie rysuje to co wyżej i mam wielką przyjemność przekreślić mu to potężnym, czerwonym, tablicowym markerem. Po co ? Po to, żeby pamiętał, aby tego błędu już nigdy nie popełnić. Poza tym nauczanie online jest spoko, jeśli się nie uczy 30 osób, które mają to w dupie wie jak z tego korzystać.

3. Zawsze reakcja substytucji elektrofilowej

O tym była mowa właściwie na początku naszej przygody z chemią organiczną, kiedy uczyliśmy się (hah) mechanizmów. Jeśli widzisz benzen, że reakcja dzieje się na benzenie, to zawsze[2] będzie to substytucja elektrofilowa. Atom wodoru zostanie wymieniony na jakiś inny podstawnik.

4. Które związki aromatyczne musisz znać?

Zadania maturalne z węglowodorów aromatycznych są niemalże pewniakiem na egzaminie dojrzałości! Często spotkać można się z kolegą benzenem i to na nim warto się skupić. Benzen jest generalnie nazwą zwyczajową i tutaj w segmencie związków aromatycznych napotkamy na całkiem sporo takich nazw, dlatego wszystkie je tutaj zamieszczę w jednym miejscu.

Węglowodory aromatyczne - Chemia Maturalna (4)

[1] Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby związek był aromatyczny oraz posiadał jednocześnie podstawnik, w którym znajdziemy ugrupowanie alkenowe. Taki związek jest jednocześnie alkenem jak i związkiem aromatycznym, więc będzie ulegał reakcjom charakterystycznym dla obu grup. Najprostszym przykładem byłby styren. Będzie on odbarwiał wodę bromową.

Węglowodory aromatyczne - Chemia Maturalna (5)

[2] Od razu pędzę ze sprostowaniem, bo nie czułbym się sam ze sobą dobrze, gdybym tak to zostawił. Na poziomie maturalnym to będzie prawda, jest to taki shortcut, aby dobrze odpowiedzieć na te idiotyczne pytania na tym pięknym egzaminie. Faktycznie, jeśli chodzi o związki aromatyczne, to tego typu reakcje dominują, co nie znaczy, że inne nie istnieją. Jest możliwa także substytucja nukleofilowa, a nawet niezwykle ciekawe reakcje zachodzące przez tak zwany benzyn. Tym się nie musisz stresować, nie sądzę, aby taki typ zadań miał się pojawić nawet z preambułą.

Węglowodory aromatyczne - Chemia Maturalna (6)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

PrevPoprzedniReguła Zajcewa, czyli przeciwnik Markownikowa

NastępnyBenzen i aromatycznośćNastępny

Mogą Cię zainteresować:

Nowa platforma z zadaniami maturalnymi!

Cześć! Może się wydawać, że napisałem tego bloga i zniknąłem, ale w międzyczasie dużo się dzieje. Ta stronka ma jeden

Czytaj dalej...

EGZAMIN MATURALNY | 16 maja 2022

Zadanie 1. Zadanie 1.1. (0–2) Zadanie 1.2. (0–1) Zadanie 2. (0–1) Zadanie 3. Zadanie 3.1. (0–1) Zadanie 3.2. (0–1) Zadanie

Czytaj dalej...

Próbna matura z chemii 2023

Cześć. Mam dla Was świeżutki arkusz maturalny (próbna matura z chemii 2023), na którym możecie się przetestować. Arkusz nadesłał jeden

Czytaj dalej...

Węglowodory aromatyczne - Chemia Maturalna (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Prof. An Powlowski

Last Updated:

Views: 6575

Rating: 4.3 / 5 (64 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Prof. An Powlowski

Birthday: 1992-09-29

Address: Apt. 994 8891 Orval Hill, Brittnyburgh, AZ 41023-0398

Phone: +26417467956738

Job: District Marketing Strategist

Hobby: Embroidery, Bodybuilding, Motor sports, Amateur radio, Wood carving, Whittling, Air sports

Introduction: My name is Prof. An Powlowski, I am a charming, helpful, attractive, good, graceful, thoughtful, vast person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.